I Bieg Poświęcony Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W sobotę 29 lipca 2023 r odbył się I Bieg Poświęcony Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zorganizowany przez Stowarzyszenie Woda Las w ramach akcji ,, Historia poprzez sport”. Cała impreza przebiegała pod hasłem ,,Czynem nie słowem” i wzięło w niej udział około 270 osób. W biegu na 21 km , który przebiegał przy murze granicznym w odległości około 300 m od prawdopodobnego miejsca mordu ofiar Obławy, wzieło udział około 30 osób, natomiast w Pro Memoria 1945 ponad 200 . Tu chcielibyśmy podziękować za pomoc w organizacji biegu naszym partnerom i sponsorom oraz wszystkim osoby zabezpieczającym trasę i zdrowie zawodników. Oczywiście serdecznie chcielibyśmy podziękować wszystkim przybyłym na ten bieg zawodnikom , bez , których ten bieg by się nie odbył.
Podziękowania grupowe składamy :
Centrum Handlowe Krzysztof Włodarczyk
Instytutowi Pamięci Narodowej w Białymstoku
Nadleśnictwu Pomorze
Nadleśnictwu Płaska
Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Płaskiej
Gminie Płaska
Starostwu Powiatowemu w Augustowie
Klubowi Historycznemu im. Armii Krajowej w Augustowie
PMW Cars Paweł i Maciej Woronowicz
Grupie Rekonstrukcji Historycznej ,,Garnizon Suwałki”
Funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i służb ratunkowych zabezpieczających bieg.
Redaktorom i dziennikarzom TVP3 Białystok , Polskiego Radia Białystok i Przeglądu Powiatowego.
Wszystkim wolontariuszom Stowarzyszenia Woda Las za pomoc w organizacji biegu.
Natomiast indywidualnie podziękowania składamy:
-Księdzu parafii Mikaszówka Andrzejowi Borkowskiemu za wsparcie duchowe uczestników biegu.
-Pani Urszuli Gierasimiuk za zaangażowanie i pomoc przy prowadzeniu zawodów.
-Pani Agnieszce Kuźma za wspaniałe prowadzenie imprezy
-Pani Danucie Kaszlej za podzielenie się historią Obławy z uczestnikami.
-Panu Rafałowi Łozowskiemu za wsparcie finansowe naszej inicjatywy.
Zaproszonym gościom m.in. Mirosławowi Karolczukowi , Cezaremu Cieślukowskiemu , Wojciechowi Fortunie i Jackowi Niedźwiedzkiemu , którzy okazali swój patriotyzm i uczestniczyli w naszym biegu w przeciwieństwie do niektórych u których prywata i wolna sobota zwyciężyły patriotyzm . Jeśli kogoś pominęliśmy to proszę nam wybaczyć.
Mamy nadzieję że za rok spotkamy się na drugiej edycji tej imprezy w wiele szerszym gronie.
Pozdrawiamy Wszystkich
Stowarzyszenie Woda Las
Dziś w Mikaszówce odbył się pierwszy bieg poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W hołdzie zamordowanym w tej największej zbrodni ludności polskiej popełnionej po zakończeniu II Wojny Światowej przez Rosję sowiecką wzięło udział ponad 270 osób.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta w intencji uczestników biegu i Ofiar Obławy Augustowskiej.
Następnie po krótkim słowie historycznym poprowadzonym przez Danutę Kaszlej z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, naczelnik OBEN IPN Urszula Gierasimiuk otworzyła oficjalnie Bieg Pamięci.
Trasa biegu podzielona została na dwie części, tak by każdy mógł uczcić pamięć zamordowanych w lipcu 1945 r. Krótszą trasą Pro Memoria liczącą symboliczne 1945 metrów ruszyli m.in. rodziny ofiar, mieszkańcy innych miejscowości z terenu augustowszczyzny, władze samorządowe w tym i burmistrz Augustowa, przedstawiciele IPN, leśnicy, nauczyciele.
Dłuższa trasa 21-kilometrowa prowadziła w kierunku, gdzie prawdopodobnie wywożono ofiary w lipcu 1945 roku. Po dobiegnięciu do granicy Państwa zawodnicy wracali leśnymi ścieżkami, by zakończyć bieg pod kościołem pw. Św. Marii Magdaleny. Tam też znajduje się instalacja artystyczna upamiętniająca lipcowe wydarzenia. Jej autor obecny na biegu zajął nawet trzecie miejsce w męskiej kategorii M1.
Podczas wydarzenia można było odwiedzić stoisko IPN i pogłębić wiedzę na temat Obławy Augustowskiej, a także najnowszej historii Polski. Po pobliskim cmentarzu odbył się także spacer historyczny z Państwem Danutą i Zbigniewem Kaszlejami.
Ponadto przedstawiciele organizatorów i współpartnerów złożyli kwiaty tuż pod granicą Państwa Polskiego, najbliżej jak się da domniemanego miejsca zamordowania prawie 600 Polaków.
Głównymi organizatorami biegu było Stowarzyszenie Stowarzyszenie Woda-Las, które zaprosiło do współpracy białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Nadleśnictwo Płaska, Lasy Państwowe , Nadleśnictwo Pomorze, Lasy Państwowe, Gmina Płaska, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Policję.
Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Instytut Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Dodaj komentarz